Kierunek. Dostępna Biblioteka

Zakupiliśmy nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, dzięki któremu Sądecka Biblioteka Publiczna będzie bardziej dostępna dla osób niewidomych, słabowidzących oraz seniorów. Było to możliwe dzięki dotacji, jaką zdobyliśmy w konkursie „Małopolska. Kultura Wrażliwa” realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Krakowie. Przekazanie sprzętu odbyło się 29 stycznia 2021 roku.

– Sądecka Biblioteka Publiczna to wyjątkowe miejsce.  Mamy nadzieję, że dzięki pomocy naszej Fundacji z nowoczesnego sprzętu przekazanego bibliotece, będzie mogło korzystać jeszcze więcej osób, w tym osoby niepełnosprawne i seniorzy. Powinniśmy dbać i stwarzać dogodne warunki dla ludzi w każdym wieku, a szczególnie dla tych, którzy potrzebują pomocy w codziennym funkcjonowaniu  – podkreśla Joanna Nogal – Gromala prezes Fundacji Nowe Kierunki.

Wartość zakupionego sprzętu to 10 tysięcy złotych.

– Instytucje kultury muszą być bardziej dostępne dla seniorów i osób niepełnosprawnych – mówi Daniel Lachor, autor projektu, wolontariusz Fundacji Nowe Kierunki. – Przede wszystkim wynika to z Ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. To już standard, z jakim spotykamy się na całym świecie. Od lat, w rożnych instytucjach kultury wprowadza się elementy dostępności architektonicznej czy cyfrowej. Robimy to dla osób, które teraz wymagają pomocy, ale są to ułatwienia, z których my również w przyszłości możemy skorzystać – dodaje Daniel Lachor.

Sprzęt został przekazany na ręce Marka Rylewicza, dyrektora Sądeckiej Biblioteki Publicznej na mocy stosownej umowy pomiędzy placówką, a Fundacją. W spotkaniu wzięła udział Magdalena Majka, zastępca prezydenta Nowego Sącza, która podziękowała wolontariuszom Fundacji Nowe Kierunki za dar dla biblioteki. Projekt, dzięki któremu sprzęt trafił do biblioteki doceniła także Marta Mordarska, radna Województwa Małopolskiego oraz dyrektor Małopolskiego Oddziału PEFRON.

– Projekt wolontariuszy Fundacji Nowe Kierunki jako jedyny uzyskał dofinansowanie w pełnej kwocie. Został też uznany za najlepiej przygotowany merytorycznie ze wszystkich wniosków złożonych przez organizacje z całej Małopolski. Projekt w pełni uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Działanie Fundacji Nowe Kierunki może być wzorem dla innych instytucji w naszym województwie, które chcą być bardziej dostępne dla seniorów i osób niepełnosprawnych – uważa Marta Mordarska.

Obecny na spotkaniu zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie Tomasz Kosecki przekazał członkom Fundacji list gratulacyjny od Iwony Gibas członka Zarządu Województwa Małopolskiego.

„Zadanie realizowane przez Państwa organizację nie tylko zwiększa dostęp do korzystania z Sądeckiej Biblioteki Publicznej, ale również jest dobrym przykładem współpracy i partnerstwa organizacji pozarządowej z instytucją kultury” – możemy m.in. przeczytać w liście.

Sądecka Biblioteka Publiczna otrzymała:

– program do powiększania i czytania wyświetlanego tekstu dla osób z niepełnosprawnością wzroku,

– specjalistyczną klawiaturę dla osób słabowidzących i seniorów, ułatwiającą m.in. dostęp do wirtualnej wypożyczalni,

– pętlę indukcyjną, która zostanie zainstalowana w wypożyczalni sądeckiej Biblioteki (urządzenie umożliwia osobie niedosłyszącej odbiór czystego i wyraźnego dźwięku poprzez cewkę telefoniczną (T), w którą wyposażony jest niemal każdy aparat słuchowy),

– 86 audiobooków,

– cztery sztuki Czytaka – sprzętu służącego do czytania audiobooków, który będzie mógł być wypożyczany przez użytkowników Biblioteki do domu. 

Projekt „Kierunek. Dostępna Biblioteka” został zrealizowany w ramach konkursu „Małopolska. Kultura Wrażliwa” współfinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Skip to content