Aktualności

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
17 godziny temu

Dziś smutna rocznica dla Nowego Sącza. 18 stycznia 1945 roku o godzinie 5.20 rano wyleciał w powietrze Zamek Królewski. Eksplozję spowodowała bomba podłożona pod znajdujący się w zamku skład amunicji. Dziś po dawnej warowni została jedynie Baszta Kowalska, fragment murów oraz nieliczne fotografie. W czarno – białe zdjęcia, nasz fundacyjny fotograf Damian Radziak, wlał nieco barw. Zobaczcie, jak wyglądał zamek w Nowym Sączu w kolorze. ... Zobacz WięcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Super pomysł z tymi kolorami!

Pięknie.

Zdjęcia unikatowe 👍🏻

Nagrobki na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu znajdą się na liście zabytków 🙂

W sądeckiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków został złożony wniosek o wpis pomników do rejestru. To kolejny etap naszej akcji „Ocalmy Stary Cmentarz” zapoczątkowanej jesienią 2020 roku. Postanowiliśmy zadbać o to miejsce i pomóc parafii św. Kazimierza odnowić XIX-wieczne nagrobki. Regularnie sprzątamy nekropolie i prowadzimy zbiórkę pieniędzy na renowację pomników.

Rozpoczęcie całej procedery wpisu było możliwe dzięki przygotowaniu programów konserwatorskich obejmujących nagrobki. Prace nad dokumentacją pod koniec ubiegłego roku zakończył Adam Janczy, konserwator dzieł sztuki. Na wykonanie tych prac zdobyliśmy 8 tysięcy złotych dotacji z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie z konkursu „Ochrona Zabytków Małopolski”, natomiast niespełna 6 tysięcy złotych pozyskaliśmy na ten cel od sponsorów. Pan Adam pomógł nam również przygotować wniosek o wpis do rejestru i po uzyskaniu niezbędnych dokumentów od parafii św. Kazimierza, która jest właścicielem cmentarza, złożony został wniosek do sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Cała procedura wpisu potrwa maksymalnie pół roku. Gdy nagrobki znajdą się na liście będziemy mogli starać się o dotacje na odnowienie XIX-wiecznych nagrobków z różnych źródeł. Wierzymy, że pierwszy z nagrobków zostanie odrestaurowany w tym roku.

Osoby, które chcą wesprzeć naszą akcję mogą wpłacać datki przez portal zrzutka.pl/akjtvw

Więcej informacji o akcji można też znaleźć na stronie ocalmystarycmentarz.pl/

Fot. Damian Radziak Elescir Fotografia
... Zobacz WięcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Super 😃

Brawo 👏

Rewelacja!!!

👍👍

3 tygodni temu

Dzieci uczestniczące w zajęciach w Pałacu Młodzieży, mogą już oddychać czystym powietrzem. To ostatnia placówka, dla której wywalczyliśmy pieniądze na zakup oczyszczaczy powietrza podczas ubiegłorocznego głosowania w Budżecie Obywatelskim Nowego Sącza. Wcześniej oczyszczacze trafiły do wszystkich sal Szkół Podstawowych numer 1 i 15, a także Miejskiego Żłobka numer 3. Urządzenia zostały zakupione z zastawami filtrów na kilka lat. To co jednak najważniejsze, są to wysokowydajne oczyszczacze, które nie tylko usuwają SMOG. Urządzenia likwidują również bakterie, wirusy, grzyby i alergeny.

Natomiast podczas tegorocznego głosowania w Budżecie Obywatelskim zgłosiliśmy kilka projektów dotyczących zakupu oczyszczaczy powietrza do placówek edukacyjnych. Dzięki głosom mieszkańców Nowego Sącza 25 urządzeń trafi w przyszłym roku do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.
... Zobacz WięcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Fajnie działacie, brawo 🙂 Jeśli potrzebna byłaby pomoc to 🙋‍♀️ 😁

Brawo Fundacja Nowe Kierunki 💪🥰👏👏

3 tygodni temu

Mamy to! Adam Janczy, Konserwator Dzieł Sztuki zakończył przygotowywanie programów konserwatorskich dla nagrobków ocalałych na Starym Cmentarzu w Nowym Sączu. Dokumentacja określa m.in. stan zachowania pomników i wskazuje, jakie prace trzeba wykonać, by je odrestaurować. Takie opracowanie otwiera drogę do wpisania nagrobków do rejestru zabytków. Wspólnie z Parafią Św. Kazimierza chcemy wszcząć tę procedurę na początku przyszłego roku. Gdy nagrobki znajdą się na tej liście, w przyszłości będziemy mogli starać się o dotacje na ich renowację.

Przypomnijmy, że na przygotowanie programów konserwatorskich otrzymaliśmy 8 tysięcy złotych dotacji z konkursu „Ochrona zabytków Małopolski” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wartość całego projektu to 13 tysięcy 837 złotych i 50 groszy.

Zachęcamy do wsparcia naszej zbiórki pieniędzy na renowację nagrobków

zrzutka.pl/akjtvw

Pieniądze w przyszłości stanowić będą wkład własny do pozyskanej dotacji. Więcej o naszej akcji piszemy na portalu

ocalmystarycmentarz.pl/
... Zobacz WięcejZobacz mniej

Komentuj na Facebook

Super👍👍👍

Brawo👏👏👏

Brawo i dziękujemy...🙂

👏👏👏💪💪

👏👏👏

View more comments

Komentuj na Facebook

Wesołych Świąt !!!

Gloria... Błogosławieństwa Bożego od Małego Jezuska.. youtu.be/HKuE3RfKVFQ

Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia 🎄

Pokaż więcej postów
Skip to content