Rodzinny piknik pod Tatrami zgromadził tłumy

Ponad 400 osób wzięło udział w rodzinnym pikniku pod hasłem „Czas dla rodziny – integracja międzypokoleniowa”.

Na uczestników wydarzenia, który odbyło się w minioną sobotę (9 września) w Parku Miejskim w Zakopanem  czekało mnóstwo atrakcji. Na scenie wystąpił Teatrzyk Kukiełkowy Bajka ze spektaklem „Cenne Rady”, w trakcie którego dzieci dowiedziały jakich zachowań i sytuacji unikać na co dzień. Ogromne zainteresowanie wzbudziły niecodzienne, interaktywne warsztaty bębniarskie, które były okazją do wspólnej zabawy dzieci i rodziców. Publiczność z entuzjazmem przyjęła także występ młodzieżowej grupy Rox Dance Studio Zakopane, która zaprezentowała elementy tańca nowoczesnego i towarzyskiego oraz występ zespołu regionalnego Budorze. Na scenie odbyło się także Narodowe Czytanie, fragmenty „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej czytały studentki Podhalańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem.

Nie brakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników pikniku. Na dzieci czekały zabawy z postaciami z bajek, malowanie twarzy, balonowe zoo, bańki mydlane XXL, strefa maluszka z zagrodą modułową i kącikiem malucha oraz bezpłatny popcorn i wata cukrowa. Chętni mogli także wziąć udział w konkursach sportowo – rekreacyjnych. Tu przegranych nie było. Każdy uczestnik otrzymał w nagrodę  pamiątkowy medal.

Pyszne, domowe potrawy serwowały Koła Gospodyń Wiejskich z Gliczarowej i Ostrowska, swoje stoisko zaprezentowało także Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ oraz zakopiańska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu. Przy tym magicznym stoisku całe rodziny uczestniczyły w warsztatach plastycznych z Teatrzykiem Kamishibai. Pierwsza opowieść nosiła tytuł „Magiczna gąsienica”, druga „Królowa pszczół”. Ćwiczenie dziecięcej wyobraźni zapewniły warsztaty rysowania z pamięci na podstawie książki Renaty Piątkowskiej a w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika można było nauczyć się tworzenia kosmosu w słoiku, rakiety i kodowania a także obejrzeć rozszerzoną rzeczywistość z okularami VR.

Ekologiczne warsztaty i pogadanki przygotowali leśnicy z Lasów Państwowych Nadleśnictwo Nowy Targ a warsztaty z bezpieczeństwa w ruchu drogowym Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Nowym Sączu.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, na którym można było zobaczyć pojazdy i wyposażenie, z których na co dzień korzystają pogranicznicy. W pikniku wzięli także udział strażacy z OSP Zakopane – Olcza, prezentując wóz bojowy oraz quada wykorzystywanego w akcjach ratowniczych.

Prawdziwą gratką imprezy, wzbudzającą zaciekawienie zarówno młodszych jak i starszych uczestników pikniku wzbudzał KTO Rosomak,którym do Zakopanego przyjechali żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Zakopiański piknik rodzinny „Czas dla rodziny – integracja międzypokoleniowa” miał także charytatywny wymiar. Swoje stoisko zaprezentowała Fundacja im. Adama Worwy z Nowego Targu. Można było kupić przedmioty wykonane przez podopiecznych fundacji a tym samym wspomóc leczenie i terapię genową chorującej na SMA Kamilki Gil.

Co godzinę na scenie odbywało się losowanie nagród w tym nagrody głównej czyli roweru.

Zorganizowany w  Zakopanem piknik „Czas dla rodziny – integracja międzypokoleniowa”był  realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego  a jego organizatorem była Fundacja Nowe Kierunki. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, którego podczas pikniku reprezentowała Barbara Dembińska z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych.

W wydarzeniu wziął także udział Jan Piczura radny Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Radosław Grochal  z-ca dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny,  Równego Traktowania, Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, którzy w imieniu organizatorów wręczyli nagrodę główną.

Fundacja Nowe Kierunki składa serdeczne podziękowania za pomoc w realizacji wydarzenia oraz za obecność w trakcie wydarzenia:

 • Zarządowi Województwa Małopolskiego na czele z Panem Marszałkiem Witoldem Kozłowskim
 • Burmistrzowi Miasta Zakopane Panu Leszkowi Dorula za objęcie wydarzenia Honorowym Patronatem,
 • Radnemu Woj, Małopolskiego Panu Janowi Piczura,
 • Z-cy Dyrektora Departamentu Zdrowia, Rodziny,  Równego Traktowania, Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Panu Radosławowi Grochalowi,
 • Karpackiemu Oddziałowi Straży Granicznej na czele z gen. bryg. SG Stanisławem Laciugą,
 • 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie na czele z gen. bryg. Tadeuszem Nastarowiczem (podziękowania kierujemy także do Szefa Sztabu 21 BSP ppłk Rafała Iwanka)
 • Małopolskiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Nowym Sączu na czele z Dyrektorem Markiem Pławiakiem (podziękowania kierujemy także do Pani Agnieszki Rossmanith),
 • Towarzystwu Gimnastycznemu SOKÓŁ – Gniazdo w Zakopanem
 • Ochotniczej Straży Pożarnej Zakopane – Olcza
 • Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zakopanem
 • Podhalańskiemu Uniwersytetowi Trzeciego Wieku
 • Zespołowi RoX Dance Studio Zakopane
 • Szkolnemu Zespołowi Regionalnemu BUDORZE przy Zespole Szkół Budowlanych im. dra Władysława Matlakowskiego w Zakopanem
 • organizacjom pozarządowym biorącym udział w wydarzeniu
 • Kołu Gospodyń Wiejskich w Ostrowsku
 • Kołu Gospodyń Wiejskich w Gliczarowie Górnym
 • wszystkim osobom, firmom, podmiotom, które przyczyniły się do sukcesu małopolskiego pikniku Czas dla rodziny – integracja międzypokoleniowa w Zakopanem

Partnerem wydarzenia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu

Skip to content